سدیم هیدروکسید( سود پرک)

سدیم هیدروکسید( سود پرک)

سدیم هیدروکسید، سودسوزآور یا کاستیک سودا (caustic soda) دارای فرمول شیمیایی NaOH است. این ماده جامدی سفید رنگ است که دارای دمای ذوب 1390 درجه سانتی گراد است. این ماده جاذب آب است و آب محیط اطراف خود را جذب میکند. به همین دلیل نیاز است که در نگهداری آن ملاحطات لازم انجام گیرد. این ماده در تماس به آب کاملا به یون های تشکیل دهنده آن تفکیک میشود و خاصیت قلیایی دارد. این ماده به خوبی در اتانول، متانول و آب حل میشود.برای تهیه سود پرک صنعتی می توانید با کیمیاگران خرم تماس حاصل فرمایید .

شما می توانید از خدمات فروش سدیم هیدروکسید استفاده کنید و خرید این ماده را با گرید  صنعتی انجام دهید.

فروش سود پرک صنعتی

کاربردهای سدیم هیدروکسید

سدیم هیدروکسید یک باز قوی است. حدود 56 درصد سدیم هیدروکسید تولیدی، در صنعت استفاده میشود که از این مقدار 25 درصد آن در صنعت کاغذ استفاده میشود. از سدیم هیدروکسید در تولید نمک های سدیم، پاک کننده ها، تنظیم pH و سنتزهای اورگانیک مورد استفاده قرار میگیرد.

سدیم هیدروکسید

در ادامه به برخی از کاربردهای سدیم هیدروکسید اشاره میشود.

خمیر کردن شیمیایی

سدیم هیدروکسید در مقادیر زیاد برای خمیرکردن چوب برای ساختن کاغذ و فیبر های بازتولیدی استفاده میشود.

تخریب بافت زنده

محلول این ماده در آّب، میتواند برای حل کردن و از بین بردن بافت های موجودات زنده مانند حیوانات استفاده شود. با انداختن جسد حیوان درون این محلول، میتوان جسد را کامل در آن حل کرد و به نوعی آنرا نابود کرد.

بدلیل قیمت ارزان و در دسترس بودن آن، بسیاری از مجرمان نیز از این ماده برای از بین بردن و مخفی گردن جسدها استفاده میکنند. به عنوان مثال قاتل سریالی ایتالیایی، لئوناردو سیاسیولی، از این ماده شیمیایی برای مخفی کردن اجساد استفاده میکرده و در نهایت از آنها صابون تولید میکرده است.

این ماده میتواند ساختار پروتئینهای بدن را تخریب کرده و باعث نابودی ساختار بدن شود. این ماده خورنده است و برای بدن بسیار مضر است.

حل کردن فلزات و ترکیبات آمفوتری

بازهای قوی به آلومینیوم حمله میکنند. سدیم هیدروکسید با آلومینیوم و آب واکنش داده و باعث آزادسازی گاز هیدروژن میشود. از سدیم هیدروکسید برای جداسازی آلومینیوم استفاده میشود.

آماده سازی مواد غذایی

از کاربردهای سدیم هیدروکسید در صنایع غذایی، میتوان به شستن یا پوست کندن میوهها و سبزیجات، آماده سازی قهوه و شکلات، تولید رنگ کارامل، تولید نوشیدنی های بدون الکل و سفت کردن بستنی اشاره کرد.

سدیم هیدروکسید بسیار کاربرد زیادی در صنایع غذایی دارد. به عنوان مثال، یکی دیگر از این کاربردها، نودل های چینی است که در تولید آنها از سدیم هیدروکسید استفاده میشود.

عامل پاک کنندگی

سدیم هیدروکسید بسیار در صنایع مختلف به عنوان عامل پاک کننده استفاده میشود و در صنعت بیشتر با نام کاستیک سودا شناخته میشود. این ماده حتی میتواند چربی ها را نیز به خوبی حل کند و همین موضوع هم آنرا به عنوان ماده شوینده ای خوب تبدیل کرده است. در خیلی اوقات برای شویندگی آنرا با در آب گرم حل میکنند.

تصفیه آب

در مواقعی از سدیم هیدروکسید برای تصفیه آب استفاده میشود. این ماده برای بالا بردن pH آب استفاده میشود. با بالا رفتن pH، آب خوردنگی کمتری برای لوله های انتقال ایجاد میکند. همچنین افزودن NaOH به آب، باعث کاهش یافتن مقدار فلزاتی مانند قلع و مس و دیگر فلزات سمی میشود.

صنعت سیمان و بتن

از سدیم هیدروکسید در بعضی ترکیبات سیمان نیز استفاده میشود.

مضرات سدیم هیدروکسید و موارد ایمنی آنسدیم هیدروکسید خورنده

محلول سدیم هیدروکسید ترکیبی خورنده است که میتواند پروتئین های بدن را تخریب کند و بافت های زنده را حل کند. این ماده در صورت تماس به چشم، میتواند باعث کوری دائمی شود. سدیم هیدروکسید جامد هم میتواند در صورت جذب رطوبت(مثلا بخار آب)، خواض خورندگی از خودش نشان دهد. به همین دلیل باید از لباس محافظ، دستکش پلاستیکی و عینک محافظ در هنگام کار با این ماده په به صورت محلول و چه به صورت جامد استفاده کرد.

اقدام اولیه در صورت ریختن این ماده رو پوست، شستن مداوم پوست به مدت 10-15 دقیقه با استفاده از آب سرد است.

 

آزمایش سدیم هیدروکسید

در فیلم زیر واکنش سدیم هیدروکسید با آلومینیوم آورده شده است.

در فیلم بالا مشاهده میشود نوشابه قوطی ای که از جنس آلومینیوم است، به سادگی در هیدروکسید سدیم(NaOH) حل میشود. در اثر این واکنش گاز هیدروژن تولید میشود.
لازم به ذکر است که چنته نیز همان سود پرک است که برای باز کردن چاه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *